ورود

 
 
کلمه عبورم را فراموش کرده ام

قیمت جهانی فلزات

 


لینک های مفید

 
  کاهش شدید ارزش ریال ایران در برابر پول عراق!    (دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۲۱)

در حالی که مسئولین اقتصادی از رشد شاخصهای بین المللی اقتصاد کشور در سال های اخیر دم می زنند و مدعی رتبه هفدهم اقتصاد ایران در جهان می شوند، شواهد نشان دهنده وضعیت نامناسب رشد اقتصاد ملی، حتی در مقایسه با اقتصاد کشورهای همسایه نظیر عراق است؛وضعیتی که برای زائرین عتبات عالیات به عینه ملموس و در مقایسه با گذشته شوک آور است.

در حال حاضر پول ایران که قبلا عراقی ها با عنوان یک خمینی و دو خمینی حسرتش را می خوردند و آن را با اعتباری بیش از پول خودشان با رضایت کامل می پذیرفتند، آنچنان در اقتصاد عراق بی ارزش شده است که فروشندگان عراقی در ازای فروش خدمات یا محصولات با کراهت و به سختی پول ایرانی دریافت می کنند و غالبا بگونه ای پول ایرانی را ارزشگذاری می کنند که مسافرین ایرانی به ارایه دینار عراقی و یا دلار تمایل پیدا کنند.

در حال حاضر در صرافی های عراق هر دلار امریکا ۱۲۲۴ دینار به فروش می رسد و از طرفی هر دلار ۱۹۵۰ تومان قیمت گذاری می شود. بدین ترتیب هر دینار عراقی ۱.۶ برابر ریال ایرانی در صرافی های عراق تبدیل می شود.

اما در بازار و بین کسبه عراق به ازای هر یکهزار تومان ایران، پانصد دینار عراقی پرداخت می شود. در حالی که در گذشته ای نه چندان دور، هر ۱۰۰۰ تومان معادل ۱۵۰۰ دینار عراقی بوده است. و این به معنای اینست که ارزش پول ما در برابر دینار عراقی طی یک سال اخیر به یک سوم کاهش یافته است.

اگر چه زائران ایرانی عتبات عالیات از افت ارزش ریال شوکه می شوند، اما تجار عراقی از کاهش ارزش پول ایران در مقابل دینار عراق سود سرشاری حاصل می کنند. چرا که به دنبال افت ارزش پول ایران در مقابل دینار عراق، تجار عراقی کالاهای وارداتی از کشورمان را با قیمت ارزان تر از قبل وارد کشور خود می کنند و بدین ترتیب سود بیشتری عایدشان می شود.

کاهش ارزش پول ایران در برابر دینار عراق اگرچه به ضرر زائرین ایرانی تمام می شود و هزینه های سفر آنان را به نحو چشمگیری افزایش می دهد، اما با افزایش قدرت خرید تاجران عراقی به نفع آنان و در نهایت اقتصاد عراق تمام خواهد شد.

این در حالیست که در ابتدای سقوط صدام، پول ایرانی در عراق به شدت پرطرفدار و با ارزش بود و عراقیها یک هزار تومان ایرانی را با عنوان یک خمینی نامگذاری می کردند و حتی در تبادلات داخلی اقتصاد عراق به جای دینار پول ایرانی مبادله می شد.

به گزارش بازتاب،در این شرایط شاید بد نباشد به عنوان یک پیشنهاد سرمایه گذاری، دست کم برای هزاران زائر عتبات عالیات، تا دیر نشده ریال ایران را به دینار عراق تبدیل کنیم!

 
 
شلیک ناو آمریکایی به یک قایق در خلیج فارس ۱کشته و ۳ مجروح برجای گذاشت (سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۹:۳۶)
ابلاغ شرایط جدید بخشودگی جرایم بانکی (سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۹:۳۶)
نرخ واقعی ارز چقدر است؟ (سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۹:۳۴)
واکنش رئیس جمهور فرانسه در باره شایعات مربوط به معشوقه اش (سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۹:۳۲)
قيمت آلومينيوم در بازار دوشنبه ۲۶/۰۴/۹۱ (دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۵۱)
کاهش شدید ارزش ریال ایران در برابر پول عراق! (دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۲۱)
دمای هوا در "گندم بریان" کرمان از ۷۰ درجه گذشت! (دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۲۰)
اولین المپیکی ایران در تاریخ المپیک (دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۲۰)
ضرب‌الاجل ۴۸ ساعته به بانک‌ها (دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۹)
امارات رسماً تنگه هرمز را دور زد ؛ افتتاح خط لوله "حبشان - فجیره" (دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۸)
به دلیل اشغال ۶ ماهه کویت عراق ۳۶.۵ میلیارد دلار غرامت به کویت پرداخت کرد ! چه خبر از غرامت ۱۰۰۰ ميليارد دلاري ايران؟ (دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۷)
پژو ۲۰۸ در راه بازار ایران (دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۶)
تاکسی‌ و مترو از امروز دوباره گران شد (دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۶)
آخرین قیمت خودروهای لوکس در بازار تهران (دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۵)
ارز دولتي فقط به ۱۰گروه کالايي (دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۴)
12

تبلیغات