ورود

 
 
کلمه عبورم را فراموش کرده ام

قیمت جهانی فلزات

 


لینک های مفید

 
  جهش ۶ درصدی قیمت پالادیوم ناشی از تحریم‌های روسیه    (دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۱)

باشگاه آلومينيوم: پس از تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده پالادیوم در جهان، قیمت جهانی این فلز گرانبها به دلیل نگرانی از عرضه آن افزایش پیدا کرد. به‌طوری که کسری بازار در سال گذشته میلادی منجر به افزایش قیمت‌های جهانی پالادیوم شده بود. البته افزایش بیشتر قیمت‌های جهانی این فلز دور از انتظار نیست چرا که به نظر می‌رسد در کنار وقفه‌های عرضه ناشی از وضع تحریم‌های روسیه توسط آمریکا، کسری در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه پیدا کند.به گزارش باشگاه آلومينيوم به نقل از اخبار فلزات، قیمت پالادیوم طی هفته گذشته روندی صعودی داشته است و پس از تحریم‌های آمریکا علیه بزرگ‌ترین تولیدکننده پالادیوم در جهان یعنی روسیه، قیمت این فلز بیش از ۶ درصد افزایش یافت. نگرانی‌ها پس از اظهارات سهام‌دار اصلی شرکت روسال (Rusal)، آلگ دریپاسکا (Oleg Deripaska) بر قرار گرفتن در لیست سیاه تحریم‌ها افزایش یافته است. روسال، به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم در خارج از چین، مالک ۲۸ درصد سهام شرکت نورنیکل (Norilsk Nickel)، بزرگ‌ترین تولیدکننده پالادیوم در جهان است. این گزارش نگاهی به بازار این فلز گران‌بها انداخته است.

تحلیل‌گران کومرتس‌بانک (Commerzbank) اظهار داشته‌اند چیزی که سرمایه‌گذاران را در بازار بیشتر نگران کرده است، ایجاد وقفه در عرضه ناشی از وضع تحریم‌ها خواهد بود. در سال ۲۰۱۷، شرکت نورنیکل حجم تولید پالادیوم خود را نسبت به سال قبل از آن ۶ درصد افزایش داد و به ۲.۷۸ میلیون اونس رساند. دارایی‌های معدنی این شرکت روسی شامل معادن پالادیوم، پلاتین و نیکل می‌شود.

 سال گذشته میلادی، پالادیوم بهترین عملکرد را در بین فلزات گرانبها داشت؛ به‌طوری که طی این سال قیمت این فلز ارزشمند بیش از ۵۶ درصد افزایش یافت، اما در ۳ ماهه نخست سال میلادی جاری (۲۰۱۸)  به‌دلیل تشدید ترس از جنگ تجاری میان قدرت‌های اقتصادی یعنی آمریکا و چین، قیمت پالادیوم اندکی تحت فشار قرار گرفت.

برخی تحلیل‌گران بازار خودرو معتقدند که چین یک متقاضی بزرگ فلز پالادیوم مخصوصا در بخش خودرو است و پس از آن نیز آمریکا دومین بازار بزرگ این فلز است. پر واضح است هنگامی که این ۲ کشور از سلاح تعرفه و تحریم به‌عنوان تهدید برای به دست گرفتن بازار علیه یکدیگر استفاده می‌‌کنند، قیمت کالاهای اساسی و دیگر موارد مرتبط با آن به طرز غیر قابل پیش‌بینی تغییر می‌کند.

با این حال، بازار پالادیوم در دهه گذشته با کسری مواجه بوده و تحلیل‌گران بازار فلزات گرانبها معتقدند که این کسری در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه خواهد یافت. بر اساس اطلاعات حاصل شده، تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که میزان کسری بازار در سال میلادی جاری چیزی در حدود ۱.۵ میلیون اونس باشد. در نتیجه هر گونه تهدید به کاهش عرضه با توجه به کسری موجود می‌تواند قیمت‌های جهانی پالادیوم را بیشتر افزایش دهد.

اخیرا نیز تحلیل‌گران مؤسسه FocusEconomics برآورد کرده‌اند که در ۳ماه دوم سال ۲۰۱۸، قیمت جهانی فلز پالادیوم به‌طور میانگین به ۱،۰۳۷ دلار در هر اونس خواهد رسید. پیش‌بینی‌های دیگر نیز در مورد این فلز صورت گرفته است؛ به‌نحوی که شرکت خدمات مالی سیتی‌گروپ (Citigroup Global Markets) در آمریکا قیمت ۱،۱۵۰ دلار در هر اونس و شرکت سرمایه‌گذاری BMO در کانادا (BMO CapitalMarkets) پیش‌بینی قیمت ۹۵۰ دلار در هر اونس را داشته‌اند.

در روز چهارشنبه (۱۱ آوریل ۲۰۱۸)، قیمت پالادیوم با یک جهش با قیمت ۹۵۵.۸۰ دلار در هر اونس در اتحادیه بازار شمش طلای لندن (LBMA) معامله شد. نمودار تغییرات قیمت پالادیوم را در ۳ ماه نخست سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد.

                                                   
 
غرب سرمایه‌های اولیگارش‌های روس را می‌بلعد/ «لندن گراد» (چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۵)
ستیز چین و آمریکا، به سختی فولاد یا به نرمی آلومینیوم؟ ! (سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۲)
آسیب پذیری کشاورزان آمریکایی از افزایش تعرفه‌های فلزی (سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۳)
ابزارهای بازار سهام برای جذب منابع سرگردان / تصمیم‌های ناشیانه عامل فرار سرمایه‌ از بورس (دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۳)
مهمترين تامين کنندگان آلومينيوم براي آمريکا (دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۲)
جهش ۶ درصدی قیمت پالادیوم ناشی از تحریم‌های روسیه (دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۱)
نقش معادن در معادلات سیاسی دو قدرت (یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۰)
لزوم بهره‌گیری صنایع معدنی از یوزانس داخلی (یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۲)
بازارهای کالایی در هفته گذشته با احتمال تنش در سوریه با رشد قیمت روبه‌رو‌ شدند (یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۸)
توصيه معاون سازمان حمايت به بخش خصوصي: واقعيت بازار را بپذيريد و تشويش ايجاد نکنيد (یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۹:۱۱)
الگو برداری شرکت آلومینیوم روسیه از ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا (چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۸)
برگزاري پنجمين كنفرانس بين‌المللي آلومينيوم ايران ۶-۴ ارديبهشت ۱۳۹۷- هتل المپيك تهران (چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۵)
تنها در سه روز قیمت آلومینیوم جهانی ۷ درصد افزایش یافت/ پیش‌بینی رشد قیمت در قراردادهای آتی (چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۴)
آلومینیوم در جهان؛ رشد ۹درصدی تولید و ۲درصدی مصرف (چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۱)
شکایت چین از آمریکا به WTO (چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۴)
12

تبلیغات